• Vítame Vás na stránke špecializovanej turisticko-športovej predajne v Banskej Bystrici.

  • Vítame Vás na stránke špecializovanej turisticko-športovej predajne v Banskej Bystrici.

Slovníček technológií

Gore-tex je membránový materiál, tvorený zlaminovaním dvoch (polyesterový zvršok a membrána) alebo troch vrstiev (polyesterový zvršok, membrána a podšívka). Vodeodolnosť a priedušnosť zabezpečujú mikropóry, ktoré sú 20 000-krát menšie ako najmenšia kvapka vody a zároveň 700-krát väčšie ako molekula vodnej pary. Membrána je zároveň vetruvzdorná s vodeodpudivou úpravou DWR, aby mohli kvapky vody stekať po topánke.

VIBRAM® je tradícia odskúšaná desaťročia. Ponúka širokú škálu podrážok pre špecifické druhy topánok. Podrážky Vibram sa vyznačujú vysokou trvácnosťou a spoľahlivosťou. Poskytujú vysoký komfort pri chôdzi v náročných terénoch a vynikajúcim spôsobom pohlcujú nárazy. Využívajú sa najmä pri výrobe horolezeckej a turistickej obuvi. Vďaka jedinečnému systému výstupkov a tvarov podrážky umožňujú pevnú oporu proti pošmyknutiu.

Polartec je ľahký, husto tkaný a odolný úplet s krátkym vlasom, zväčša z polyesterového vlákna. Poskytuje ochranu pred chladom a udržiava telesné teplo v studených podmienkach. Značka Polartec od výrobcu Malden Mills zastrešuje viacero druhov tejto pleteniny podľa hrúbky a doplnkových vlastností.

Cordura je polyamidová tkanina s polyuretánovým záterom, vodoodpudivou teflónovou úpravou, extrémnou pevnosťou a odolnosťou proti oderu. Je 3-krát odolnejšia ako polyester a 2-krát odolnejšia ako nylon.

Základné charakteristiky Coolmax materiálov, ktoré patria medzi najefektívnejsie materiály súčasnosti, sú nízka hmotnosť, vysoká priedušnosť a rýchle schnutie. Sú vyrobené z unikátneho hydrofóbneho 4-kanálového vlákna pre lepšie odvádzanie vlhkosti. Coolmax materiály odvádzajú vlhkosť o 30 % a schnú o 50 % rýchlejšie ako bavlna. Odevy vyrobené z Coolmax materiálov sa ľahko udržiavajú, ostávajú jemné a neodierajú sa. Sú odolné proti zrážaniu, pachom a plesniam. Vhodné na akékoľvek aktivity v teplých klimatických podmienkach, v lete a pri zvýšenej tvorbe potu (celoročne).

Vlna Merino je 100% prírodné, priedušné, komplexné proteínové vlákno, ktoré sa dokáže prispôsobiť veľkým teplotným rozdielom. V lete chladí, v zime hreje a vďaka svojmu keratínovému základu neabsorbuje telesné pachy.
Vlastnosti vlny:100% merino vlna je ideálne prírodné vlákno na funčné spodné prádlo, reguluje teplotu tela pomocou riadenej straty/udržania tepla, príjemná na tele, pot je prirodzene odvádzaný od pokožky, prirodzené pohlcovanie pachov, možnosť prania v práčke.

Technológia Omni-Freeze spočíva v plochých vláknach, ktoré zväčšujú povrchovú plochu látky,ktorá je v kontaktu s pokožkou, a tak odvádzajú teplo rýchlejšie. Do štruktúry sú naviac vtkané kryštály z prírodnej látky, ktoré po styku s potom gelovatia. Zmena skupenstva tak odoberá teplo. V kryštáloch by mali byť látky zo stromu Melaleuca alternifolia, ktoré poznáme pod názvom tea tree, ktoré majú antibakteriálne účinky.

Technológia Omni-Shield® zaručuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi, kde ju najmenej čakáte, ale najviac potrebujete. Tato látka s povrchovou úpravou odoláva všetkým kvapalinám s teplotou nižšou než 77 °C, aby sa nevstrebali do vlákien a nespôsobili škvrny na oblečení (bez akéhokoľvek dopadu na pocit z materiálu). Látka samotná usychá 3–5krát rýchlejšie než bežná látka, nezadržuje vlhko ako bežná látka, takže je ľahšia, aj keď zvlhne.Technológia Omni-Shield je používaná v oblečení i obuvi, kde nepremokavosť a ochrana proti znečisteniu chráni proti prírodným živlom. Zaistí tak vašu pripravenosť, i keď pripravení nieste.

Technológia Omni-Grip® poskytuje správnu priliehavosť v každom prostredí. Navrhli sme pokročilé riešenia priliehavosti pre beh, turistiku, zimné i vodné prostredie tak, aby sme zaistili stabilitu bez ohľadu na to, kam vás vaše dobrodružstvo zavedie.
Viacsmerové zóny podrážok bežeckej obuvi zaručujú zrýchlenie a záber. Dvojzónová zimná vzorka zaručuje pevnou oporu na snehu či lade. . Prispôsobenosť pre turistiku má za ciel uchytiť sa na kamení a štrku a súčasne má zaistiť odolné a pevné prostredie pre záťaž.
Prvky prispôsobivosti vo vode obsahujú dve oblasti s drážkami (malými prierezmi, ktoré pomáhajú odvádzať vodu spod podrážky) pre vyššiu prispôsobivosť na vlhkých povrchoch a obvodový design pre stabilní chôdzu po pevnej zemi.

Omni-Grip®

Bambusové vlákno nasáva pot tak, že pokožku nevysušuje, ale prebytočné množstvo potu vždy odvedie. Funkčné prádlo sa nelepí ani pri najväčších teplotách alebo pri namáhavej práci.

Vnútorná štruktúra bambusového vlákna je podobná ako pri umelo vyrábaných vlákien, ktoré sa používajú na funkčné prádlo. Bielizeň má tak aj podobné termoregulačné vlastnosti – v lete chladí a v zime hreje. V teplom počasí zostáva bambusové vlákno o 2 až 3 stupne chladnejšie ako klasická bavlna. Naopak, v zime príjemne zahreje.

Bambusové vlákno obsahuje prírodnú látku, ktorá má antibakteriálne a bakteriostatické vlastnosti. Dokáže tak zničiť až 70% baktérií a zabraňuje nepríjemnému zápachu. Zároveň má aj protiplesňové a antistatické vlastnosti.

WINDSTOPPER® Technical Fleece od firmy Gore je druh materiálu pre oblečenie určené ako strednú resp. vonkajšiu vrstvu. Zabezpečuje maximálnu vetruodolnosť a priedyšnosť v chladných a veterných podmienkach. Tieto vlastnosti dosahuje pri naozaj veľmi malej hrúbke. WINDSTOPPER® Technical Fleece je vyrobený z troch vrstiev, kde samotná ultratenká membrána je obalená do dvoch fleeceových vrstiev. Takže bunda je príjemná aj pri dotyku s pokožkou. Povrch je upravený DWR technológiou, čo zabezpečuje aj vodeodolnosť tejto bundy.

TERATEX® 8000 Industries je základná verzia špičkovej rady hydrofóbnej úpravy materiálu vyvinutého pod značkou NORDBLANC. Látka s touto úpravou neprepúšťa a odpudzuje vodu z povrchu látky. Súčasne poskytuje potrebné hodnoty vzdušnosti a eliminuje prienik nárazového vetru. Materiál TERATEX® 8000 Industries je vhodný pre všetky aktivity.

Systém OuDry využíva vlastný patentný laminačný proces,ktroý spojí 100% vodeodolnú membránus vysoko priedušnou vonkajšou vrstvou obuvi a zalepí tak všetky otvory,ktoré by mohli prepustiť vodu.Výsledkom je 100% vodeodolnosť,priedušnosť ,pohodlie,design a strih.Tradičná ,,topánová“konštrukcia vedie k vzniku medzipriestoru medzi membránou/podšívkou a vrchnou vrstvou.Existencia tohto medzipriestoru umožňuje hromadenie vody a nečistot a vedie k zvýšenie hmotnosti produktu a k pocitu chladu.Výrobné procesy OutDry nahradzujú väčší objem tenkou vodeodolnou a priedušnou membránou,ktorá je spojená s vrchnou vrstvou.Výsledkom je nižšia váha,lepší tvar a vyššia pružnoť.

MAJO šport
Dolná 37,
Bánska Bystrica,
974 01

t: +421 948 257 996
e: obchod@majosport.sk

O Majosporte

MAJO šport - špecializovaná športová predajňa v Banskej Bystrici, zameraná hlavne na outdoorové oblečenie. Ponúkame našim zákazníkom široký sortiment kvalitných produktov pre letné i zimné športy a turistiku, ktoré v iných obchodoch nájdu len zriedka.
Top